Copyright Samanotas 2019
Ateina ruduo, o iš paskos atsivelka įvairiausi virusai… Žinau, kad tai pats banaliausias ir dažniausiai pasitaikantis sakinys rudens tekstuose, bet juk pats gyvenimas toks banalus… Vis ruduo, žiema, pavasaris, vasara, ir vėl ruduo. Tai virusai, tai salotos, tai geltoni lapai, tai žydinčios sakuros… Ai, prisiminiau, ne apie tai norėjau rašyti, grįžtam prie banalybių…
Kuo baigiau? Rudeniu ir virusais. Tai va, kaip žinia, yra pačių įvairiausių priemonių, norintiems būti sveikiems, nevarvantiems ir nesinervinantiems. Vienos iš tų priemonių – tai įvairios vaistažolės, jų arbatos, eteriniai aliejai. Ir kartais visos įprastos žolinės priemonės atsibosta, arba pradeda priminti ligoninės gyvenimą: juk žinot, tris kartus per dieną trijų spalvų piliulės… Gal yra žmonių, kurie mėgsta taip gyventi, bet mane profilaktika varo iš proto, nes visad esu priversta galvoti apie ligą, kurios stengiuosi išvengti. Ir dar – labai sunku įkišti profilaktines vaistažoles vaikams, jie nemoka mėgautis karšta žolelių arbata darbo pertraukėlės metu.
Tačiau visas reikiamas žoleles galima pasikviesti į virtuvę, tiesiai į kasdieninius produktus ir tada jos tikrai pradės veikti. Vienas iš tokių pačių įprasčiausių produktų yra tiesiog jogurtas. Aišku, geriausiai naminis (mano knygoje yra labai detaliai aprašyta kaip pasigaminti jogurtą, todėl nesiplėsiu). Juk žinot, kad jogurto kapsules gydytojai išrašo drauge su antibiotikais, bet tikras naminis jogurtas yra dar vertingesnis už visus papildus iš vaistinės, nes kartu su maistu gaunami probiotikai mums yra naudingesni. Gaminant jogurtą namie galime jį dar papildyti reikiamomis medžiagomis ar naujais skoniais. Tereikia prieš raugiant jogurtą, pieną pavirinti su žolelėmis. Tai gali būti tos vaistažolės, kurių mums tuo metu reikia, ar tos, kurių skonis mums patinka. Aš mėgstu į jogurtą įmesti levandos žiedyną, liepžiedžių, melisų ar katžolių, jonažolės šakelę. Pienas užvirinamas su vaistažolėmis, pakaitinamas 10 minučių nuolat maišant ir nukošiamas. O toliau viskas pagal instrukcijas – atvėsinamas iki reikiamos temperatūros, įmaišomas jogurtas, rauginama ir t.t. ir t.p. Jei žolės yra nesmulkintos, tai aš jas palieku piene, nes rauginant iš žolių ištraukiamos tos medžiagos, kurių nepajėgia įveikti temperatūra, vėliau šienas nusėda dugne ir netrukdo valgyti. Beje, drauge galima įmesti ir mažą buroko griežinėlį, tada jogurtas bus ne tik gydantis, bet ir rožinis.
Jei mėgstate valgyti jogurtą, vadinasi mėgstate ir granolą. O jei kepate granolą namie, tai ir į ją galite įmaišyti įvairių pagerinančių ir nuo ligų apsaugančių priedų. Patys populiariausi priedai yra šildantys prieskoniai: cinamonas, gvazdikėliai, muskato riešutas, imbieras, kardamonas. Į mano granolą nukeliauja pačios įvairiausios laukinės sėklos, šaknys ir grybai. Į avižinius dribsnius galima įmaišyti dilgėlių, nakvišų, rūgštynių sėklas, lazdyno žirginėlius, juos geriausia dėti pabaigus ar baigiant kepti. Tinka maltos garšvų, barščių, gurgždžių sėklos – jos suteikia švelnų anyžių skonį. Džiovintos ir sumaltos kiaulpienių, varnalėšų ir cikorijos šaknys prideda sodrų saldžiai kartų skonį ir aromatą, kuris tobulai dera su jogurto rūgštumu. Į dribsnius galima įmaišyti ir įvairių gydomųjų grybų ir kerpių miltelių, jų net nesijaus, jei nepadauginsit. Taip pat tinka įvairūs žolių miltai: dilgėlių, garšvų, kiaulpienių ar kitų vaistažolių lapų milteliai.
Mano kepama granola dažniausiai nebūna labai saldi. Kartais tai visai nieko, bet po nemiegotos nakties su maže reikia kažkokio paguodos prizo. Tada praverčia įvairūs žolių sirupai. Jų visad yra mano šaldytuve, nes tinka ne tik jogurtui ar ledams pagardinti. Žoliniai sirupai tinka marinatams, salotų užpilams, vakariniams kokteiliams ar tiesiog gaiviam gėrimui su burbuliuotu vandeniu. O jogurtą dažniausiai gardinu ne žolių, o gydomųjų grybų ir kakavos pupelių sirupu, jis tobulai tinka šiam tikslui.
Visos laukinės žolelės ir prieskoniniai augalai yra vaistažolės ir jų panaudojimo galimybės virtuvėje – beribės. Tik nereikia užstrigti prie arbatų. Nors ir žolinių arbatų panaudojimo virtuvėje galimybės begalinės…
Leave a Reply