Copyright Samanotas 2019
Neseniai teko dalyvauti viename renginyje ir pasakoti apie laukinių augalų naudojimą desertuose. Tema aiški, bet kaip tuos augalus sudesertinti? Gerai, jei laukinius augalus įsivaizduojame tik gėlių, uogų ir riešutų pavidalu. Bet ką daryti, kai žinai daugiau? Kur dėti visus lapus, sėklas, šaknis, žieves, šakas, grybus ir kerpes?… Jie turi nerealius lietuviškai žiemiškus skonius bei kvapus, bet sunku paversti valgomais. Ypač kai prie stalo negrauži žievių…
Ir tada prisiminiau – laukiniai augalai gali būti įprastų prieskonių pakaitalas. Ne todėl, kad jais visiškai galima pakeisti įprastus prieskonius, tokius kaip cinamonas, gvazdikėliai, citrinos ar panašiai. Laukinių augalų skonis tik vos vos primena šiuos pasaulinius prieskonius. Bet žinant vieną ar kitą atitikmenį lengviau improvizuoti virtuvėje. Pabandžius vieną kartą, atsiras drąsos bandyti kitą, ir taip po truputį įsisuksite į unikalų mūsų lietuviškų laukinių skonių pasaulį, kuris vis dar neatrastas ir nesuprastas.
O dabar konkrečiau. Štai jums sąrašas augalų, kurie gali būti tam tikrų prieskonių pakaitalai patiekaluose, gėrimuose, kokteiliuose. Ragaukit, bandykit ir nesijauskit įpareigoti mano nuomonės – gali būti, kad jums vienas ar kitas augalas primins visai kitą prieskonį. O jei kažką praleidau ar nežinojau – rašykit man, papildysime sąrašą.
Gvazdikėliai – žiognagės šaknis.
Imbieras – ajero šaknis, pipirlapių šakniastiebiai.
Migdolai – ievų, šermukšnių žievė, pumpurai ar žiedpumpuriai, lapai. Slyvų kauliukai.
Anyžiai – garšvų, gurgždžių sėklos.
Kardamonas – laukinių barščių, pastarnokų sėklos.
Kmynai – laukinės morkos sėklos.
Vanilė – dobilų, lipikų, vingiorykščių žiedai.
Pipirai – kraujažolės, pipirlapės, bitkrėslės lapai.
Citrina – žagrenio uogos, kiškiakopūsčiai ir rūgštynės.
Lauro lapai – tuopų lapai.
Kava – kiaulpienių, trūkažolių, varnalėšų skrudintos šaknys.
O dar yra visi spygliuočiai, be kurių sunku įsivaizduoti lietuvišką laukinę virtuvę, bet net nežinau prie kokių prieskonių juos prirašyti. Tai kadagio uogos, pušų ūgliai ir jauni kankorėžiai, jauni eglių ūgliukai, spygliai, tinkantys kepiniams, gėrimams, ledams ar kremams paskaninti
O dabar greitai bėkit kepti meduolių su laukiniais prieskoniais – bus laukinės Kalėdos!
Nuotrauka iš būsimos knygos apie laukinius valgomus augalus „Ką kanda šalna“, kurioje bus daug daugiau būdų, kaip suvalgyti lietuviškus brūzgynus.
Leave a Reply