Copyright Samanotas 2019
Jau ne kartą rašiau, koks geras daiktas yra tas pieno kefyro grybas. Geras todėl, kad jame gali būti apie 50 rūšių bakterijų ir mielių ir todėl atsiveria begalinės galimybės kaip jį panaudoti. Dar geras todėl, kad skanus. Ir todėl, kad iš jo likučių galima pasigaminti daugybę produktų – tepamų sūrelių, spurgų, labai gyvos varškės (tokios gyvos, kad jei netyčia ateina per daug svečių, palaikius valandą šiltoje vietoje, varškės ar kefyrinio sūrelio kiekis padvigubėja).
O visai neseniai atradau būdą, kaip kefyrą dar pagerinti. Tai antrinė fermentacija. Ji tinka jei kefyras pasidarė kiek per rūgštus ar tiesiog norite turėti kelių skonių gėrimo šaldytuve. Nukoštą kefyrą tereikia išpilstyti į sandariai uždaromus stiklainius, įdėti norimų priedų, užsukti, palikti valandai ar dviem kambario temperatūroje ir dėti į šaldytuvą. Kitą dieną turėsite puikų, tirštą, stipraus skonio kefyrą. Nepamirškite prieš gerdami suplakti ir atsargiai atidarinėkite – kartais jis spėja gerai užsigazuoti.
Ką galima dėti antrinei fermentacijai? Vaisių, daržovių gabalėlius, prieskonius ar prieskonines žoleles, vaistažoles. Jei dėsite vaisius ar daug cukraus turinčias daržoves – nepersistenkite, puslitriui užteks vieno buroko griežinėlio ir turėsite gražų rožinį kefyrą. Arba griežinėlį gero obuolio, apelsino griežinėlį su žievele, galima dėti vien žievelės gabaliuką. Cukrų, esantį vaisiuose ar daržovėse suvalgys kefyro gyventojai – mielės ir bakterijos. Jei įdėsite per daug, rūgimas bus labai aktyvus, pasigamins daugiau alkoholio (juk čia dirba alaus mielės), išrūgos atsiskirs ir turėsite ne kefyrą, o varškę.
Aš pati labiausiai mėgstu gerti pasūdytą kefyrą. Bet druską dedu tik prieš gerdama, nes ji stabdo fermentaciją. Antrinei fermentacijai į kefyrą įdedu supjaustytą česnako skiltelę, žiupsnį kmynų ir kelias kalendros sėklas. Prieš gerdama prieskonius nukošiu ir pasūdau. O jei kas lieka – turiu puikų, jau paruoštą užpilą salotoms, nukošus išrūgas – pagardą bulviniams blynams ar česnakinį kmyninį tepamą sūrelį.
O jei įdėsite vaistažolių – tai turėsite labai stiprų gydomąjį kefyrą. Nes alkoholis, rūgštis ir riebalai puikiai ištraukia iš augalų vaistines medžiagas. Todėl dabar, siaučiant virusams, vaistinis kefyras yra nepamainomas. Net ir mano pamėgtas česnakinis kmyninis kefyras yra puikus kovotojas su virusais, o jei jį dar papildytume čiobreliais, raudonėliais, imbiero šaknimi ar kitais antivirusiniais priedais, tai turėtume patį stipriausią profilaktikos nuo užkrečiamų ligų priemonę.
Leave a Reply