Copyright Samanotas 2019
Gyvenu miško viduryje ir esu gryboholikė, faktas kaip blynas… Sūdyti, džiovinti ir kišti į aliejų atsibodo, o ir grybų rūšys pasikeitė. Bet grybauti reikia. Taškas. Vakar iš nevilties jau marinavau su imbieru, čiliais ir garstyčių grūdeliais – bus užkandis po pirties.
Bet yra ir kitų, greitesniam suvartojimui skirtų grybų paruošimo būdų. Nors su tokais šiemetiniais kiekiais tik konservuoti norisi… Bet ant nosies savaitgalis, todėl siūlau išsikepti pyragą, kurį galėsite valgyti kelias dienas. O jei išsikepsite du mažesnius, tai vieną ir užsišaldyti galėsite (bet čia grynai dėl kiekių, na kur dar dėti tuos grybus?…)
Kažkada, seniai seniai, maždaug prieš metus, turėjau svečių namus, kur daugiausiai atvažiuodavo užsienio svečiai. Ir, aišku, jie norėdavo paragauti kažko ypač lietuviško. Čia visada išgelbėdavo juoda ruginė duona, varškės sūris nelabai įtikdavo, o va tikrų tikriausias lietuviškas pamirštas patiekalas visus sužavėdavo. Ne, čia ne apie cepelinus. Apie paprasčiausią grikinę košę su grybų, spirgučių ir grietinės padažu. Grikius dauguma vakariečių jau pamiršo, o grybai jiems yra nepaprasta egzotika. Bet mums lietuviams juk nebeįsiūlysi grikių košės, ar ne? Va, jeigu visą tai sukišti į gražiomis viduramžiškomis tradicijomis kvepiantį pyragą, tada viskas atrodys kitaip.
Tešla:
250 gr miltų
100 gr kiaulės taukų (iš bėdos tiks ir sviestas)
100 ml vandens
žiupsnis druskos
Įdaras:
1 svogūnas
gabaliuko rūkytos šoninės ar lašinių
Įvairiausių grybų
Grikių (grybų ir grikių kiekiai nelabai svarbūs, čia jau žiūrėkite patys ką turite ir kiek ko norite)
Druskos, pipirų, čiobrelių
Sumaišome dubenyje miltus ir druską, o vandenį ir taukus užkaičiame puode ir užverdame. Verdantį mišinį supilame į miltus iš greitai maišome šaukštu, kol atvės. Tada rankomis išminkome tešlą ir dedame ją į šaldytuvą pailsėti.
Tuo tarpu gaminame įdarą. Keptuvėje pakepiname sujaustytą rūkytą šoninę ar lašinius, sudedame svogūnus ir kepame kol suminkštėja. Sudedame supjaustytus įvairius grybus ir suberiame nuplautas grikių kruopas, druską, pipirus, čiobrelius. Viską troškiname kol grikiai kiek suminkštėja. Kruopos neturi būti visiškai išvirusios ar skystis visai nugaruoti – visas gaminimas vyks pyrago viduje. Palaukiame kol įdaras atvės ir imamės pyrago. Tešlą padalijame į dvi dalis: 2/3 ir 1/3. Didesnę dalį plonai iškočiojame ir dedame į paruoštą formą su nuimamais kraštais (torto formą). Jos turi būti tiek, kad kraštai “išliptų” iš formos, vėliau juos nupjausime. Supilame įdarą. Iškočiojame likusią tešlą ir iš jos padarome pyrago dangtį – uždedame ant viršaus, kraštus apipjaustome, aptepame kiaušinio plakiniu, užlenkiame apatinės dalies kraštelius ir gražiai apspaudome, kad kepant neatplyštų. Viduryje išpjauname skylutę, kad galėtų išeiti garai ir pyragas neišsipūstų. Iš nupjautų kraštų galima padaryti papuošimus ir juos priklijuoti kiaušinio plakiniu. Viską aptepame ir dedame į iki 160 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepame 2 valandas, kol visas įdaras išsitroškina. Likus 15 minučių pyragą ištraukiame, atsargiai nuimame formos kraštus ir visą aptepame likusiu kiaušinio plakiniu. Temperatūrą padidiname iki 180 – 200 laipsnių ir pyragą kepame tol, kol jis gražiai pagels ir apskrus. Ištraukiame, palaukiame bent 15 minučių, kol praauš ir galima pjaustyti.
Leave a Reply