Copyright Samanotas 2019
Jei gyvenimas tau duoda citrinų, tai išsikepk iš jų pyragą – girdėta, ar ne? Citrinų man niekas nebeduoda nuo tų laikų, kai pardavėme svečių namus ir nebereikia surinkinėti svečių paliktų maisto likučių. Vietoje citrinų dabar renku spanguoles, rūgštynes ir žagrenius, dar turiu kalnus įvarių actų. Bet ne apie tai. Šį kartą gyvenimas man žnegtelėjo visą gūžtą paslėptų ir į ledo gabalą sušalusių kiaušinių. Vištos, padlos, vis kažkur kažką slepia, kažką planuoja, žvaira akimi žvilgteli, kur mes, ir prapuola. O tada netyčia randi virš 20 kiaušinių kiaurame kluone. Sušalusių į akmenį…
Aš – žmogus išsilavinęs, su diplomais. Žinau, kad amerikonai, kurie savo (aišku, vištų) kiaušinius nušveičia ir tie sugenda po savaitės šaldytuve, atliekamus kiaušinius sušaldo šaldikliuose. Vadinasi ir man tie kiaušiniai turėtų tikti. Atšildžiau ir norėjau sudėti į kugelį. Na kažkokia nesąmonė, o ne kiaušinis… Baltymas dar kaip ir nieko sau – kažkiek paskystėjęs, bet normalus. O trynys kaip plastelinas, gali minkyti pirštais. Sudėjau vis tik į kugelį, galvojau išsimaišys, kur tau – gabalai virto trynio taip ir liko tarp spirgų. Pasirodo, šąlant iš trynio pasišalina dalis vandens ir jis tampa kaip guminis kamuoliukas. Amerikonai ne veltui kiaušinius dažniausiai suplaka prieš šaldydami. O patyrę konditeriai, turėdami trynių perteklių po baltyminių kepinių, į trynius įmaišo šiek tiek cukraus sirupo ir tada jie nebesukietėja… Žinios man irgi patinka, tai tie 20 kiaušinių veltui nenuėjo.
Bet žinių per mažai. Vis tiek prieš akis stovi tas didelis dubuo su kiaušais… galvojau apie creme brulee – ale gi va, tie šalčiai viską sumaišė, automobilis neužsiveda, nėra nei grietinėlės, nei pieno. Užtai namie yra druskos, o kiaušinių trynių sūdymo technika jau išbandyta ne kartą. Be to, pusė darbo jau kaip ir atlikta – dalis vandens pašalinta, taip ilgai sūdyti nereikės. Tik šį kartą norėjau papildomo skonio ir kvapo, o kas žiemą geriau tinka, nei spygliuočiai?
Sūdymo technika paprasta – į indą suberiamas druskos sluoksnis, šį kartą tas sluoksnis buvo sumaišytas su kapotais pušų spygliais ir jaunomis kadagių šakelėmis, įdėjau ir kadagio uogų. Druskoje daromos duobutės į įleidžiami tryniai (tryniai atsargiai įleidžiami tik tada, kai būna normalūs, šaldytus galima net sumėtyti iš tolo – jei esate pakankamai taiklūs). Trynių viršų galite užberti nauju sluoksniu, galite ir neužberti, bet po dienos apvesti kita puse. Indą su druska ir tryniais laikome šaldytuve. Druska ištraukia visą skystį ir tryniai sukietėja. Kiek laikyti druskoje priklauso nuo trynio dydžio: jei kiaušinis buvo žąsies arba anties, tai laikyti teks ilgiau, jei vištos ir dar šaldytas – ilgai netruks. Viskas užtrunka maždaug 1 – 5 dienas. Kai druska ištrauks visą skystį ir trynį galite laisvai ir nesibaimindami imti į rankas, paspaudus neištyžta, sūdymas baigtas. Šitokį produktą galima pjaustyti peiliu, dėti ant sumuštinių, salotų ar makaronų. Tačiau jei trynių turite daug, juos reikia išsaugoti ilgesniam laikui. Atsargų ruošimas yra mano pats mylimiausias hobis… Trynius išimame iš druskos, galima nugramdyti jos perteklių ar net nuskalauti po šaltu vandeniu. Tada suvyniojame kiekvieną atskirai į marlę arba sudedame ant grotelių ir paliekame sausoje vietoje išdžiūti. Galima prieš džiovinant kiekvieną trynį apvolioti prieskoniuose – tarkuotoje citrinos žievelėje, pipiruose, prieskoninėse žolelėse, česnako granulėse ar panašiai. Gerai išdžiuvę tryniai tampa amžini. Juos sudedame į sandarų indą, pvz. stiklainį ir laikome vėsioje vietoje kol prireiks.
Kam prireikia tokių trynių? Lygiai tam kam naudojate kietą sūrį. Juos tarkuojame ir barstome ant salotų vietoje druskos ir padažo, ant makaronų, ant sumuštinių, sriubų, troškinių, apkepų, karpačio ar kitur, kau reikia sūraus, bet kartu riebaus kreminio skonio.
Leave a Reply