Copyright Samanotas 2019
½ kg įvairų pavasarinių ūglių (apynių, paparčių, šakių, gauromečių, kiečių ar kt.)
100 gr druskos
Sūdyti ir vėliau išdžiovinti produktai tampa beveik amžini. Juos labai patogu laikyti, nereikia jokių specialių talpų ir patalpų, užtenka maišelių, dėžučių ar stiklainių paprastoje virtuvinėje spintelėje. Aišku, tuos produktus galima iš karto džiovinti nesūdžius, tačiau druska padeda atsikratyti vandens pertekliaus sultingose daržovėse ir padeda išlaikyti gerą tekstūrą. Jei kokius lapus ar plonai supjaustytas daržoves galima džiovinti tiesiog taip, neparuošus, visos morkos ar daikono ridiko taip išdžiovinti nepavyks. Paviršius apdžius, o vidurys liks drėgnas ir produktas suges. Druska taip pat apsaugo nuo kenkėjų ir neleidžia sugesti. O kodėl verta taip “žaisti” su maistu? Ogi todėl, kad žiemą turėtumėme kuo įvairesnių savo paruoštų daržovių ir nesidairytume į parduotuvėse parduodamas “plastikines”. Šis receptas skirtas sultingiems pavasariniams ūgliams – paparčiams, apyniams, šakiams, šparagams, tačiau lygiai taip pat galime paruošti ir sultingas daržoves. Išmirkius tokios daržovės bus kaip šviežios ir jas bus galima gaminti kaip ir įprastas: virti, kepti, troškinti ar gaminti salotas.
Laukiniai augalai pavasarį išleidžia sultingus, skanius ūglius. Tai jau beveik daržovės – jose nėra itin aštraus, laukiniams augalams būdingo skonio, ūgliai traškūs ir sultingi. Ir jų būna daug, galima net atsargoms prisirinkti. Ypač tinkami maistui jonpaparčių, šakių, apynių, gauromečių, usnių, kiečių jauni ūgliai, garšvų, trūkažolių žiedstiebiai. Daržuose yra šparagai, gėlynuose – melsvių ūgliukai. Visi jie tinka maistui. Augalų ūglius renkame anksti pavasarį, balandžio pabagoje – gegužės pradžioje, tol, kol jie lengvai lūžta. Atsinešę namo perrenkame, jei reikia nuvalome žvynelius ar pūkelius ir sumaišome su druska. Atsargiai maišome ir masažuojame tol, kol ūgliai suglemba ir pradeda skrtis sultys, tada paslegiame ir paliekame kelioms dienoms įsisūrėti kambario temperatūroje. Po poros dienų nupilame skystį, ūglius nuskalaujame ir džioviname sausoje šiltoje vietoje, kol išdžiūna, bet dar nebūna trapūs. Tokius džiovintus žalumynus laikome sandariuose stiklainiuose, dėžutėse ar užsegamuose maišeliuose beveik amžinai. Kai suplanuojame kažką iš jų gaminti, užmerkiame nakčiai dideliame kiekyje šalto vandens, karts nuo karto vandenį pakeičiame.
Omletas su sūdytais ūgliais
2 kiaušiniai
Keli šaukštai pieno
Išmirkytųsūdytų ūglių
Sviesto kepimui
Pipirų ir druskos
Ūglius pamerkiame nakčiai šaltame vandenyje, iš ryto vandenį nupilame. Įkaitiname keptuvėje sviestą, ant jo trumpai apkepiname ūglius, supilame išplaktus su pienu kiaušinius. Kepame, kol kiaušiniai iškeps.
Leave a Reply