Copyright Samanotas 2019
Kokius kopūstus užsiauginau, tokius ir užraugiau. Kopūstų auginimas man vis dar mistika… Jau išmokau auginti ankstyvuosius kopūstus, šiemet pavyko užauginti savojinius. Briuseliukus nugraužė ožkos, dabar styro kaip koks stounhendžas lysvėje… O va vėlyvieji rauginimui niekaip neužauga. Šiemet net du kartus sodinau, iš pradžių vėlyvuosius, o vasaros viduryje ankstyvuosius, sakau bent kažkas užaugs. Kažkas užaugo. 1-2 kumščių didumo. Bet aš vis tiek juos nurinkau ir užraugiau, tuo labiau, kad tokius raugintus kopūstus labiausiai mėgstu. Nepjaustyti kopūstai išlaiko traškumą, ilgai neperrūgsta, tinka gaminimui. Į lapus galima vynioti balandėlius, supjausčius ketvirčiais troškinti su spirgučiais, arba susmulkinti jau raugintus ir gaminti salotas, sriubas, garnyrus.
3-4 mažų kopūstų galvučių, gali būti ir vasariniai kopūstai
5-6 česnako skiltelių
Krienų lapų arba šaknų, ąžuolo lapų arba šakelių
Sūrymo (30 gr druskos 1 l vandens)
Jei kopūstai labai maži, paliekame nepjaustytus, didesnius supjaustome ketvirčiais, jei dideli, tai į 6 ar 8 dalis. Galima įdėti ir mėlynąjį kopūstą, nudažysite rauginius labai gražia rožine spalva. Sudedame į indą kuriame rauginsime, į tarpus sukaišome česnako skilteles, ant viršaus uždedame krienų šaknies gabaliukus, ąžuolo šakeles arba lapus, užklojame krienų lapais. Užpilame sūrymą, pagamintą iš 30 gr druskos 1 l vandens, taip kad apsemtų visus lapus ir paliekame kambario temperatūroje savaitei. Vėliau išnešame į vėsesnę vietą. Šiuos kopūstus geriausia valgyti po kokių 2 savaičių, kai gerai įrūgsta.
Raugintų kopūstų ketvirčiai troškinti su spirgučiais
Vienas iš pačių laukiamiausių žiemos patiekalų yra krosnelėje troškinti rauginto kopūstų ketvirčiai. Jie labai gražiai atrodo troškintuve, skonis sodrus rudeniškas, o prapjovus visi lapai laikoso vienas ant kito kaip kokiame kokybiškame šimtalapyje. Šie kopūstai taip nesuminkštėja kaip smulkinti ir į juos taip smarkiai neįsigeria riebalai.
tiek raugintų kopūstų ketvirčių, kad padengtų jūsų troškinimo indą vienu sluoksniu
rūkytos šoninės
svogūno
kelių skiltelių česnako
sultinio (geriausiai jautienos kaulų sultinio, bet jei neturite, tiks ir vanduo)
Kopūstus storadugniame troškintuve sudėliojame vienu sluoksniu pjūviu į apačią, taip jie geriau atlaikys karštį ir virimą, neiširs. Šoninę pakepiname su susmulkintais svogūnais ir česnakais, viską supilame ant kopūstų. Supilame sultinį, jo reikia tiek, kad kopūstai būtų apsemti iki pusės ar 2/3, nes jei apsemsite viską, tai jau bus tiršta sriuba. Troškintuvą užverdame ant krosnelės ir tada dedame į krosnies orkaitę 3 – 4 valandom, kad iš lėto virtų. O jei krsnies neturite, dėkite į 180 laipsnių orkaitę ir troškinkite apie 1 – 2 valandas, kol suminkštės. Kartais patikrinkite ar nenugaravo visas skystis, jo turi likti ant dugno, kad kopūstai neprisviltų. Aišku, patiekiame su virtomis bulvėmis.
Leave a Reply